fbpx

Zalety swobodnej zabawy

Dzieci naprawdę lubią się uczyć! Zaskoczeni? Przecież smutne miny przy wychodzeniu do szkoły zdają się mówić coś zupełnie innego. System edukacji nie uwzględnia jednak tak istotnych czynników jak pasje, osobowość czy gotowość naszej pociechy. Najskuteczniejsza i najprzyjemniejsza jest nauka przez swobodną zabawę.

 

Funkcje wykonawcze

Kreatywna zabawa bardzo intensyfikuje pracę mózgu. Przykład? Odgrywanie roli lekarza czy sklepowego sprzedawcy. Tego typu relaks poprzedzają głębokie przemyślenia nad odpowiednim zachowaniem, które wyznaczają normy i oczekiwania. Przestrzeganie ich to z kolei fantastyczny trening – niezbędnej w dorosłym życiu – samokontroli.

Zabawy pomagają również rozwijać planowanie, przewidywanie, stawienie przed sobą celów oraz rozwiązywanie problemów, a wiec wszystkie funkcje wykonawcze!

Warto wspomnieć też o mechanizmie odroczenia, który jest swoistym hamulcem przed wykonaniem danej czynności w obecnej chwili oraz elastyczności mózgu.

 

Szansa na sukces

Przedstawione wyżej funkcje wykonawcze stanowią istotny element zdolności intelektualnych, a ich udoskonalanie to gwarancja sukcesów edukacyjnych i zawodowych. To także niezbędne narzędzie do walki z typowym dla współczesnego świata przeładowania bodźcami. Konieczna jest ich właściwa selekcja, która pozwoli na koncentrację i bezproblemową realizacją wyznaczonego zadania.

 

To jednak nie koniec licznych zalet zabawy. Dzięki nim smyk zyskuje na kreatywności i sprawności językowej. Lepiej radzi sobie z zapamiętywaniem i pracą w grupie. Za sprawą rozładowywanie stresu, wewnętrznej satysfakcji i sprawczości budowana jest pewność siebie i zaspokajane potrzeby emocjonalne.